Ponad wymiarami – kognitywistyka kosmosu

Ponad wymiarami – kognitywistyka kosmosu

Seminarium w Warszawie, 10.09.2016, godzina 11:00-16:00

O naturze rzeczywistości wiemy coraz więcej. Rozwój naukowy i technologiczny, który nastąpił w ostatnich dekadach umożliwia to, co jeszcze niedawno uznane byłoby za cuda. Jako normalność traktujemy zaglądanie w dalekie zakamarki kosmosu, szukanie cząstek elementarnych czy… komunikację z drugim człowiekiem odległym od nas o setki kilometrów. Pomimo tego całego „rozwoju” nadal nie potrafimy sobie odpowiedzieć na fundamentalne pytania. Co więcej, zdobywana wiedza zdaje się tylko generować kolejne pytania. Tym sposobem doświadczamy silnego konfliktu poznawczego – im więcej wiemy, tym czujemy, że wiemy mniej – ostatecznie nasza motywacja poznawcza spada. Bo przecież nie chcemy mieć wiecznego mętliku w głowie. Chcemymóc się o coś choć na chwilę zaczepić, poczuć grunt pod nogami i jednocześnie patrzeć poza horyzont. Czy jest więc jakieś wyjście ? Na szczęście rozwiązań jest co najmniej kilka. Podstawą do wielu z nich jest nauczenie się „patrzenia z innej perspektywy”. To z kolei wydaje się oczywiste – prawie każdy gotów jest powiedzieć: „przecież umiem patrzeć z różnej strony”. Właśnie o to chodzi! Faktycznie, prawie każdy z nas potrafi spojrzeć z innej – pytanie brzmi czy mamy nawyk to robić, czy wręcz przeciwnie? 

Zapraszamy w niezwykłą, poznawczą podróż. Zapewniamy, że każdy uczestnik seminarium będzie miał okazję spojrzeć na rzeczywistość inaczej niż dotychczas. Na wykładzie poruszona zostanie następująca tematyka:

1.Granice poznania – myślenie poza wymiarami, zrozumienie przestrzeni niemetrycznych
2.Uniwersalne prawa Wszechświata – krótko o tym, co „naprawdę wiemy”
3.Holistyczny świat – czyli jak idee przekładają się na codzienność a codzienność na idee
4.„Pierwotny” umysł – „kim” lub „czym” jesteśmy?
5.Modele Wszechświata – o tym jak różne modele kosmologiczne wpływają zarówno na metodologię badawczą, nasze formy poznania oraz całe społeczeństwa

Więcej informacji na stronie: http://ponadwymiarami.pl/